Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Obalamy mity: Ceny pobytu na Słowacji.
2016-05-13 10:12 , Autor:

 

 

Obalamy mity. Ceny pobytu na Słowacji.
Bratysława
Zamek Spiski
Stary Zamek w Bańskiej Szczawnicy
Tatralandia
 


Wyjazd za granicę często wiąże się z niemałymi kosztami. Opłaty za przejazd, nocleg, wyżywienie, karty wstępu czy inne atrakcje mogą skutecznie opustoszyć portfel. Przyjrzyjmy się sytuacji jednego z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów – Słowacji. Krążą już niemal legendy o tamtejszych wygórowanych cenach. Czy tak jest naprawdę? Spróbujmy dojść do prawdy.

 

Po pierwsze: nocleg.
Zaczniemy od najważniejszej kwestii, jaką jest zakwaterowanie. W serwisie Spanie.pl ceny noclegów w Bratysławie zaczynają się już od 10 €, a więc koszty są porównywalne do tych, jakie odnieślibyśmy w Warszawie. Ceny noclegów w słowackich Tatrach oscylują natomiast w rozsądnych granicach 5–15 €. A więc dobry początek – sytuacja nie rysuje się tak groźnie, jak opisują to niektórzy.

 

Po drugie: transport.
Zatem jesteśmy już na miejscu, mamy niedrogą kwaterę i chcielibyśmy zacząć zwiedzanie. Do atrakcji musimy jednak dotrzeć, a trudno to robić z pustym bakiem. Odwiedzamy więc słowacką stację benzynową i czeka tu na nas niespodzianka, tym razem nie tak miła. Ceny paliw są wyższe niż u nas. Za litr benzyny zapłacimy ok. 1,2 €, litr oleju napędowego to koszt ok. 1 €, a LPG – 0,55 €. W takim przypadku najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zatankowanie auta „pod korek” jeszcze po naszej stronie granicy, a przyjemność uzupełniania paliwa na Słowacji zafundujmy sobie tylko wtedy, gdy to konieczne.

Jeśli już jesteśmy przy temacie transportu, warto wspomnieć o opłatach za przejazd autostradami i niektórymi drogami szybkiego ruchu. W tym roku cena dziesięciodniowej winietki to 10 €. W porównaniu do opłat za przejazd polskimi autostradami, Słowacja wypada o niebo lepiej. Wyższe ceny paliw wyrównują się z niższymi za przejazd – i znów okazuje się, że wcale nie jest tak drogo.

paliwo

ceny na Słowacji (w zł)

ceny w Polsce

Pb95

5,28 zł

4,39 zł

ON

4,40 zł

4,04 zł

LPG

2,42 zł

1,59 zł

 

 

Po trzecie: zwiedzanie.
A teraz część zasadnicza, czyli zwiedzanie i inne atrakcje. Weźmiemy pod lupę ceny biletów do trzech popularnych obiektów. Pierwszym z nich będzie Stary Zamek w Bańskiej Szczawnicy. Wstęp do niego to koszt 4 € za osobę dorosłą. Zwiedzanie Jaskini Ochtińskiej to koszt 6 €, a Zamku Spiskiego – 5 €. Średnia 5 € nie wydaje się zatem być zbyt wygórowaną ceną.

Ponieważ na oglądaniu zabytków świat się nie kończy, czas na atrakcję w postaci wizyty w Tatralandii. Przy całodziennym bilecie rodzinnym trzeba liczyć się z portfelem lżejszym o 52 €. Dla porównania trzygodzinny wstęp dla osoby dorosłej to koszt 21 €, tak więc jeśli podróżujemy z rodziną, karnet za 52 € to całkiem w porządku opcja. W zestawieniu z poznańskimi Termami Maltańskimi, gdzie za taki sam bilet trzeba zapłacić 136 zł, Tatralandia wypada gorzej finansowo, ale umówmy się – warto.

 

Po czwarte: wyżywienie.
Nie samymi atrakcjami człowiek żyje – jeść też trzeba. Kierujemy się więc do restauracji. Średni koszt zupy w słowackich lokalach to ok. 2 €, za drugie danie zapłacimy w granicach 3-4 €, cena kawy z ciastkiem na deser nie przekroczy 4 €. Są miejsca, gdzie kompletny obiad można otrzymać już za 2,8 €. Koszt pizzy to ok. 5 €, a piwa – 1,5 € za pół litra. Podsumowując tę kwestię: ceny niższe, niż w popularnych polskich miejscowościach urlopowych w sezonie.

 

Po piąte: inne produkty.
Jeśli zajdzie potrzeba zaopatrzenia się w podstawowe produkty w słowackim sklepie, trzeba liczyć się z cenami nawet o 20% wyższymi, niż u nas. W przeliczeniu na złotówki za chleb zapłacimy 4,4 zł, 200 g masła to koszt niemal 5,8 zł, a półtora litra wody mineralnej – ponad 2,2 zł. To tylko przykłady, ale potwierdzają, że koszty utrzymania na Słowacji są wyższe, niż w Polsce.

 

Podsumowanie.
Choć na Słowacji ceny paliw i produktów spożywczych nie są najkorzystniejsze, wydatki za nocleg i wyżywienie do mocno wygórowanych z pewnością nie należą – a są to przecież te najważniejsze dla turysty koszty. Mitem jest zatem, że Słowacja to kraj drogi i z tego powodu nieprzyjazny dla zagranicznych gości. Podsumowując: nie taka Słowacja straszna, jak ją malują.

 

źródło zdjęć: http://slovakia.travel/pl
źródło filmu: https://www.youtube.com/channel/UC0fSsgJa_HxWntWQSgzrYGg

 

 

 

 
 

 

 


 


Komentáre (1)

2016-05-23 15:00
Oczywiście, że bardzo droga nie jest. Cały problem w tym, że jeszcze całkiem niedawno jeździło się tam za bezcen, wszystko było tańsze niż w Polsce.
aa
 
 

Zobacz podobne

Co załatwić przed wyjazdem zagranicę? [INFOGRAFIKA]

Co załatwić przed wyjazdem zagranicę? [INFOGRAFIKA]

Z zagranicznym wyjazdem wiąże się wiele przygotowań, bieganiny i stresu. Nasza lista szybko przypomni, co jeszcze powinieneś załatwić.

Słowacka Ścieżka w koronach drzew już otwarta!

Słowacka Ścieżka w koronach drzew już otwarta!

Z końcem września nieopodal miejscowości Zdziar, 40 km od Zakopanego, otworzono imponującą "Ścieżkę w koronach drzew".

Urlop w namiocie, czyli co zabrać na biwak

Urlop w namiocie, czyli co zabrać na biwak

Aby biwak był przyjemnym i pozbawionym stresu odpoczynkiem, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Co więc zabrać ze sobą?

Kolorowe szlaki – jak czytać oznaczenia górskich tras

Kolorowe szlaki – jak czytać oznaczenia górskich tras

Górskie szlaki w naszym kraju oznaczone są kolorami. Narosło wiele mitów dotyczących znaczenia poszczególnych barw. Obalmy te najpopularniejsze.

Mowa gestów – jakich zachowań unikać w Europie?

Mowa gestów – jakich zachowań unikać w Europie?

Kilka słów o tym, jakich gestów i zachowań unikać podczas zagranicznych podróży, by niepotrzebnie nie ściągnąć na siebie kłopotów.

Jaką walutę zabrać do Bułgarii?

Jaką walutę zabrać do Bułgarii?

Jaką walutę zabrać do Bułgarii? Która forma płatności będzie najkorzystniejsza? Te pytania często zadają sobie podróżujący nad czarnomorskie wybrzeże.

Albańskie leki

Euro czy leki? Jaka waluta w Albanii?

Podpowiadamy, jaka forma płatności w Albanii, ciepłym i nieco zapomnianym kraju Europy, będzie najkorzystniejsza.

Euro czy kuny w Chorwacji?

Euro czy kuny? Jaka waluta na Chorwacji?

Wielu turystów przed wyjazdem do Chorwacji staje przed problemem, jaką walutę zabrać ze sobą: kuny czy euro? A może karta? Jak najkorzystniej płacić?

 

Nowości w przewodniku

Trendy w turystyce – wakacje 18  i z dziećmi

Trendy w turystyce – wakacje 18+ i z dziećmi

Ostatnio na popularności zyskują hotele tylko dla dorosłych, ale też w zupełnej opozycji do nich – wypoczynek dedykowany rodzinom z dziećmi.

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Miasto chlubi się bogatą historią, wspaniałymi walorami przyrodniczymi i niezwykłymi atrakcjami. A na dodatek jest idealną bazą wypadową dla regionu.

Co nas skłania do podróżowania?

Co nas skłania do podróżowania? [INFOGRAFIKA]

Garść liczb dla zobrazowania, co nas skłania do podróżowania.

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Lubelski trójkąt turystyczny to gotowy plan na relaksujący weekend w pięknym otoczeniu – jedno miasto na każdy dzień.

Trwa ładowanie danych
Prebieha vyhľadávanie