Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Za co dostaniesz mandat za granicą? Sprawdź koniecznie!
2017-07-31 14:42 , Autor:

 

 

Za co dostaniesz mandat za granicą? Sprawdź koniecznie!
Za co dostaniesz mandat za granicą? Sprawdź koniecznie!
Za co dostaniesz mandat za granicą? Sprawdź koniecznie!
 


Podróżowanie samochodem po Europie to dziś żaden problem. Brak kontroli, szlabanów, korków – często trudno się zorientować, że granica państwa została przekroczona. Niestety, równie płynnie zmieniają się przepisy na drodze i nie wszyscy kierowcy pamiętają o przystosowaniu jazdy do obowiązujących paragrafów. I tu zaczynają się schody.

 

Polski kierowca – łatwy cel, czyli co nas gubi

 

Polacy należą do grupy najczęściej karanych zagranicą, jeśli chodzi o wykroczenia drogowe. Gubi nas niewiedza i przyzwyczajenia. U nas normą jest, że fotoradary mają sporą tolerancję błędu, są odpowiednio oznakowane i widoczne z dużej odległości. Tymczasem w połowie europejskich państw to nie do pomyślenia. Ba, w niektórych samo korzystanie z aplikacji ostrzegających o kontroli prędkości jest niezgodne z prawem! Nietrudno więc wpaść w pułapkę, polegając na rutynie i nawykach.

 

A te mogą kosztować słono, bo mandaty karne poza granicami kraju są dużo bardziej dotkliwe finansowo. Dla przykładu: w Chorwacji za przekroczenie prędkości o 50 km/h grozi kara ok. 2800 zł, to samo wykroczenie w Austrii "kosztuje" do 9200 zł. Przy przejeździe na czerwonym świetle trzeba liczyć się z portfelem lżejszym średnio o 1100 zł. Tak surowe kary mobilizują (a przynajmniej powinny) do większego skupienia i dyscypliny za kierownicą.

 

 

Uważaj na prędkość, nie dyskutuj z policjantem

 

Jak już wiemy, niewiedza kosztuje. Na co więc zwrócić szczególną uwagę? To zależy od kraju, przez jaki przyjdzie nam podróżować, bo nie istnieje jednolity, europejski kodeks drogowy. Jest jednak kilka uniwersalnych wskazówek, które sprawdzą się wszędzie. Bezwzględnie trzeba uważać na prędkość. Przekroczenie dozwolonego limitu nawet o kilka km/h jest bardzo surowo karane praktycznie we wszystkich europejskich krajach – nie wspominając już o wykroczeniach większego rzędu. Przed wyjazdem warto sprawdzić stan techniczny auta nie tylko ze względu na własne bezpieczeństwo. Ewentualna kontrola na przykład austriackiej policji może być bardzo drobiazgowa w tym zakresie. Niezależnie od kierunku nie zaleca się pyskówek ze stróżami prawa – dyskusja jest bezcelowa i zwykle tylko pogarsza sytuację. Wszędzie korzystanie z telefonu komórkowego jest dozwolone jedynie przy użyciu zestawu głośnomówiącego.

 

 Za co dostaniesz mandat za granicą? Sprawdź koniecznie!

 

 

Co kraj, to obyczaj

 

Przepisy prawa drogowego bywają bardzo różne na terenie poszczególnych państw i często zdarza się, że kierowcy łamią prawo zupełnie nieświadomie. Niejednakowo jest na przykład z obowiązkowym wyposażeniem. W Polsce – wiadomo, gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Twórcy kodeksów zagranicą często wykazują się większą fantazją. W wielu krajach normą są apteczki czy kamizelki odblaskowe dla każdego z pasażerów, ale też zapasowe komplety żarówek i bezpieczników. We Francji koniecznym elementem wyposażenia jest jednorazowy alkotest, a w Hiszpanii jazdę zakończy kierowca ze stwierdzoną wadą wzroku, podróżujący bez zapasowych okularów korekcyjnych. Słowacy i Węgrzy wymagają posiadania koła zapasowego, linki holowniczej, lewarka i klucza do wymiany kół. Zimą w Chorwacji trzeba natomiast przewozić łopatę (uwaga: nie w bagażniku, lecz w kabinie!). W kwestii ruchu drogowego Polaka na pewno zakoczy Serbia, gdzie pierwszeństwo ma wjeżdżający na rondo i Słowenia, w której przy cofaniu należy mieć włączone światła awaryjne.

 

Niełatwo to wszystko spamiętać i zgodnie z literą prawa – nawet nie trzeba. Wiedeńska konwencja o ruchu drogowym określa, że auta muszą być wyposażone w to, co nakazują przepisy macierzystego kraju, a nie krajów mijanych po drodze. Ma to swoją logikę – trudno wymagać, by kierowca podróżujący po całej Europie woził pełny bagażnik przedmiotów, które w jednym miejscu są konieczne, ale w innym zupełnie bezużyteczne. Teoria teorią, ale w praktyce zawsze znajdzie się niedouczony czy nadgorliwy funkcjonariusz, który z satysfakcją wlepi niemały mandat albo, co gorsza, odholuje samochód.

 

Za co dostaniesz mandat za granicą? Sprawdź koniecznie!

 

A co, jeśli nie zapłacę?

 

Do niedawna kierowcy nie do końca pilnie respektowali przepisy drogowe ze względu na brak konsekwencji – zagraniczna policja często miała problem z namierzeniem pirata i sprawa zostawała zakończona. Od 2014 roku wszystko się zmieniło. Obecnie obowiązuje unijna dyrektywa o wymianie informacji na temat właścicieli pojazdów na terytorium UE. Jeżeli zdarzyło się przekroczyć prędkość, niemal na pewno prędzej czy później trafią do kierowcy sympatyczne "pozdrowienia" od policji z mandatem do zapłaty. A wtedy nie ma zmiłuj – trzeba płacić. Nie mają racji ci, którzy twierdzą, że jeżeli mandat nie jest przetłumaczony na język polski, nie ma obowiązku go uregulować. Ukarany nie musi rozumieć dokumentu, by posiadał on moc prawną. A jeżeli taki argument nie przekonuje drogowych piratów i nadal zalegają z zapłatą, mogą spodziewać się wizyt windykatora i komornika.

 

W dużo gorszej sytuacji znajdują się kierowcy, którym wykazano uchybienia w trakcie kontroli drogowej. Obcokrajowcom nie są bowiem wydawane mandaty kredytowe. Płatność należy uiścić gotówką, a jeśli nie mamy przy sobie wystarczająco waluty, policjanci mogą nas eskortować do najbliższego banku lub bankomatu. Gdy i to jest niemożliwe, funkcjonariusze biorą w depozyt cenny przedmiot (na przykład nawigację), odebrać auto lub nawet złożyć pozew do sądu.

 

 

Dobrze wiedzieć

 

Nie ma innej rady, jak przed wyjazdem poszerpać i zaczerpnąć informacji na temat przepisów ruchu drogowego w danym kraju. Nieznajomość prawa nie zwalnia przecież z obowiązku jego przestrzegania. Dużo przydatnych wskazówek znajduje się na stronie naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. A odetchnąć w pełni i cieszyć się urlopem można dopiero po dotarciu do celu – po drodze czyha wiele pułapek.

 
 

 

 


 

 


 


Komentáre (0)

 
 

Zobacz podobne

Co załatwić przed wyjazdem zagranicę? [INFOGRAFIKA]

Co załatwić przed wyjazdem zagranicę? [INFOGRAFIKA]

Z zagranicznym wyjazdem wiąże się wiele przygotowań, bieganiny i stresu. Nasza lista szybko przypomni, co jeszcze powinieneś załatwić.

Prawa pasażera linii lotniczych

Prawa pasażera linii lotniczych

Na lotnisku zdarzają się nieprzyjemne niespodzianki: opóźnienie albo odwołanie lotu, zniszczenie bagażu czy jego całkowite zagubienie.

Urlop w namiocie, czyli co zabrać na biwak

Urlop w namiocie, czyli co zabrać na biwak

Aby biwak był przyjemnym i pozbawionym stresu odpoczynkiem, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Co więc zabrać ze sobą?

5 porad na udany urlop z dzieckiem

5 porad na udany urlop z dzieckiem

Wakacyjny urlop z dzieckiem to nie lada wyzwanie. Podpowiadamy, co zrobić, żeby wyjazd był bezpieczny dla malucha, a i rodzicom sprawił dużo radości.

Mowa gestów – jakich zachowań unikać w Europie?

Mowa gestów – jakich zachowań unikać w Europie?

Kilka słów o tym, jakich gestów i zachowań unikać podczas zagranicznych podróży, by niepotrzebnie nie ściągnąć na siebie kłopotów.

Albańskie leki

Euro czy leki? Jaka waluta w Albanii?

Podpowiadamy, jaka forma płatności w Albanii, ciepłym i nieco zapomnianym kraju Europy, będzie najkorzystniejsza.

Aplikacje na wakacje

Aplikacje na wakacje

To, że wszelkie mapy i przewodniki odchodzą do lamusa, nie jest żadną tajemnicą. Nowoczesna technika oferuje turystom dużo łatwiejsze rozwiązania.

Autostrady na Węgrzech

Autostrady na Węgrzech

Podczas podróży na południe Europy Węgry to bardzo często po prostu „kraj przelotowy”. Jak wygląda sytuacja z opłatami za autostrady?

 

Nowości w przewodniku

Trendy w turystyce – wakacje 18  i z dziećmi

Trendy w turystyce – wakacje 18+ i z dziećmi

Ostatnio na popularności zyskują hotele tylko dla dorosłych, ale też w zupełnej opozycji do nich – wypoczynek dedykowany rodzinom z dziećmi.

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Miasto chlubi się bogatą historią, wspaniałymi walorami przyrodniczymi i niezwykłymi atrakcjami. A na dodatek jest idealną bazą wypadową dla regionu.

Co nas skłania do podróżowania?

Co nas skłania do podróżowania? [INFOGRAFIKA]

Garść liczb dla zobrazowania, co nas skłania do podróżowania.

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Lubelski trójkąt turystyczny to gotowy plan na relaksujący weekend w pięknym otoczeniu – jedno miasto na każdy dzień.

Trwa ładowanie danych
Prebieha vyhľadávanie