Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl
 
od 3 września w Noclegi.pl
 
ZOBACZ NOWĄ STRONĘ »

 

Szlak rowerowy wokół Tatr
2017-08-21 13:49 , Autor:

 

 

Szlak rowerowy wokół Tatr
Szlak rowerowy wokół Tatr
Szlak rowerowy wokół Tatr
Szlak rowerowy wokół Tatr
Szlak rowerowy wokół Tatr
Szlak rowerowy wokół Tatr
 


Późnym latem, gdy już ustąpią nieznośne upały i gwałtowne burze, można pomyśleć o wypoczynku bardziej aktywnym od plażowania nad wodą. Nasza propozycja to przemierzenie Historyczno-Kulturowo-Przyrodniczego Szlaku wokół Tatr.

 

Turystyka rowerowa przeżywa swój renesans. Do jej uprawiania nie jest niezbędny kosztowny sprzęt, wielkie przygotowania i kondycja sportowca. Rowerem mogą jeździć przecież zarówno dzieci, jak i seniorzy. A jeżeli wycieczka odbywa się wśród przepięknych, górskich krajobrazów, wyprawa wręcz jest wskazana dla wszystkich. Spośród wielu powstałych w Polsce szlaków warto wybrać popularne Green Velo lub nieco mniej znany, ale fantastyczny Historyczno-Kultorowo-Przyrodniczy Szlak wokół Tatr.

 

Idea wybudowania trasy rowerowej dookoła Tatr na terenie Polski i Słowacji sięga pierwszej połowy lat 90., gdy w okolicy przestały kursować pociągi. Szlak miał stanowić alternatywę i ułatwiać komunikację mieszkańcom podtatrzańskich miejscowości. Na jakiekolwiek efekty trzeba było czekać ponad 20 lat, bo dopiero jesienią 2015 roku otwarto pierwszy odcinek trasy, prowadzący z Nowego Targu do słowackiej Trzciany. Docelowo szlak rowerowy ma mierzyć ok. 250 km i przebiegać przez cztery regiony: Podhale, Orawę, Spisz i Liptów. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie projektu, są to obszary o "niezwykłych walorach przyrodniczych, kulturowych i historycznych pogranicza polsko-słowackiego".

 

Szlak rowerowy wokół Tatr

 

 

Ponieważ trasa cały czas wiedzie po dawnym nasypie kolejowym, umożliwia dostęp do atrakcji dotychczas trudno osiąglanych. Z tego samego powodu szlak jest bezpieczny i komfortowy – prowadzi z dala od tłocznych tras, gdzie odbywa się ruch samochodowy.

 

Szlak rowerowy wokół Tatr

 

Choć inwestycja wciąż jest w toku i nie widać jej końca w nieodległej przyszłości, już teraz możemy cieszyć się nieco ponad 93 kilometrami wspaniałej trasy rowerowej wśród zachwycających widoków, która w zimie będzie mogła pełnić funkcję trasy biegowej dla narciarzy. Projektanci zadbali, by nawet ten niewielki odcinek drogi był zarówno funkcjonalny, jak estetyczny. Specjalnie dla rowerzystów odnowiono stalowe i drewniane stare mosty, przy drodze pojawiły się stylowe przystanki z wiatami, ławki, stojaki na rowery, mapy i tablice informacyjne.

 

Szlak rowerowy wokół Tatr

 

 

Najokazalszym obiektem na trasie jest wiata z drewna i kamienia nieopodal Czarnego Dunajca. Z dużym paleniskiem, stołem i ławeczkami, miejscem na namioty, podstawowym dostępem do wody – po prostu ładna, praktyczna i komponująca się z przyrodą. Pozostaje mieć nadzieję, że takie perełki pojawią się na całym szlaku. Ta gustowna i przemyślana infrastruktura w połączeniu z otoczeniem czyni Historyczno-Kulturowo-Przyrodniczy Szlak wokół Tatr jedną z lepszych, jeśli nie najlepszą trasą rowerową w Polsce.

 

Szlak rowerowy wokół Tatr

 

Zachwyt nad szlakiem tylko się wzmaga po przekroczeniu granicy. Na Słowacji lepiej niż w Polsce czuć tatrzański klimat, a to za sprawą wspaniałej i architektury i bardziej dzikich, niedostępnych górskich terenów. Podziwianie spektakularnych widoków po południowej stronie Tatr częściowo i paradokslanie jest możliwe dzięki niszczącej działalności huraganu z 2004 roku, który położył wówczas aż 20% drzew tatrzańskich parków narodowych. Piękna katastrofa.

 

Odpoczynek od rowerowego siodełka jest na szlaku równie interesujący. W tym czasie odwiedzić można Zamki w Niedzicy i Czorsztynie czy Dwór w Łopusznej jeszcze po naszej stronie albo Czerwony Klasztor i Orawski Hrad już u Słowaków, a także poznać folklor i sztukę ludową podtatrzańskich regionów.

 
 

 

 


 

 


 


Komentáre (0)

 
 

Zobacz podobne

Słowacka Ścieżka w koronach drzew już otwarta!

Słowacka Ścieżka w koronach drzew już otwarta!

Z końcem września nieopodal miejscowości Zdziar, 40 km od Zakopanego, otworzono imponującą "Ścieżkę w koronach drzew".

Podróż przez 10 polskich cudów natury

Podróż przez 10 polskich cudów natury

Bogata i różnorodna – taka jest polska natura. Zebraliśmy dla Was 10 najpiękniejszych cudów Polski, które nie wyszły spod ludzkiej ręki.

Polska bez tajemnic, czyli 15 rzeczy, których nie wiesz o Polsce

Polska bez tajemnic, czyli 15 rzeczy, których nie wiesz o Polsce

Zgromadziliśmy 15 faktów o Polsce z różnych dziedzin, które nie są znane i oczywiste. Mogą Was nieźle zaskoczyć!

Narty na Słowacji – najlepsze zimowe ośrodki

Narty na Słowacji – najlepsze zimowe ośrodki

Od lat zimą niegasnącą popularnością cieszą się słowackie ośrodki narciarskie. Nic w tym dziwnego, bo warunki do szusowania są tam znakomite.

Kolorowe szlaki – jak czytać oznaczenia górskich tras

Kolorowe szlaki – jak czytać oznaczenia górskich tras

Górskie szlaki w naszym kraju oznaczone są kolorami. Narosło wiele mitów dotyczących znaczenia poszczególnych barw. Obalmy te najpopularniejsze.

Pojedynek term: Polska vs Słowacja

Pojedynek term: Polska vs Słowacja

My i Słowacy mamy to szczęście, że natura obdarzyła nasze obszary źródłami termalnymi. Przyjrzyjmy się, co oferują polskie, a co słowackie aquaparki.

Trasa brzegiem rzeki Bečvy

Czeska przygoda na rowerze

Jeśli rower to twój najlepszy przyjaciel i towarzysz podróży, proponujemy ci sąsiedzką wizytę na dwóch kółkach po czeskiej stronie Olzy.

Alternatywa dla Zakopanego - Białka i Bukowina Tatrzańska

Alternatywa dla Zakopanego – Białka i Bukowina Tatrzańska

Tatry to nie tylko Zakopane. Proponujemy dwie miejscowości, w których odpoczniesz od gwaru i tłumów, a jednocześnie nacieszysz się górskim klimatem.

 

Nowości w przewodniku

Trendy w turystyce – wakacje 18  i z dziećmi

Trendy w turystyce – wakacje 18+ i z dziećmi

Ostatnio na popularności zyskują hotele tylko dla dorosłych, ale też w zupełnej opozycji do nich – wypoczynek dedykowany rodzinom z dziećmi.

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Miasto chlubi się bogatą historią, wspaniałymi walorami przyrodniczymi i niezwykłymi atrakcjami. A na dodatek jest idealną bazą wypadową dla regionu.

Co nas skłania do podróżowania?

Co nas skłania do podróżowania? [INFOGRAFIKA]

Garść liczb dla zobrazowania, co nas skłania do podróżowania.

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Lubelski trójkąt turystyczny to gotowy plan na relaksujący weekend w pięknym otoczeniu – jedno miasto na każdy dzień.

Trwa ładowanie danych
Prebieha vyhľadávanie