Znajdź nocleg bez pośredników

 

Spanie.pl

Euro czy kuny? Jaka waluta na Chorwacji?
2014-04-02 14:38 , Autor:

 

 

Euro czy kuny w Chorwacji?
Euro czy kuny w Chorwacji?
Euro czy kuny w Chorwacji?
 


Oficjalną walutą w Chorwacji jest kuna (HRK), która dzieli się na 100 lip. Oprócz kuny powszechnie używaną walutą jest euro, którym bez problemu zapłacimy w większości miejsc. Wszelkich rozliczeń o większych wartościach (np. opłata za hotel) dokonuje się praktycznie tylko w walucie europejskiej. Przy drobniejszych rozliczeniach np. obiad w restauracji, trzeba wziąć pod uwagę, że Chorwaci przeliczą kuny na euro z korzyścią na swoją stronę, dlatego za codzienne zakupy zdecydowanie lepiej płacić kunami.

W tym momencie powstaje pytanie, którą walutę zabrać do Chorwacji i gdzie najkorzystniej wymienić pieniądze. Rozwiązań jest wiele, a naturalnym i najprostszym jest z pewnością kupienie odpowiedniej ilości obcych walut przed wyjazdem. Jest to jednak najmniej opłacalny sposób wymiany. Równie nieopłacalne jest zabranie złotówek ze sobą i sprzedanie ich na miejscu.

Najlepszym wariantem, jeśli koniecznie chcemy płacić gotówką, jest kupienie euro w Polsce i wymiana w Chorwacji na kuny. Miejsc, gdzie można wymienić pieniądze jest bardzo dużo, banki i kantory znajdują się w każdej turystycznej miejscowości. Trzeba pamiętać jednak o tym, że w niektórych kantorach pobierana jest prowizja, dlatego najlepiej wymienić pieniądze w chorwackim banku. Nie należy się rozpędzać z wymianą euro, tak żeby nie zostać po urlopie z kunami w kieszeni. Powtórna zamiana kun na euro może sprawić kłopot, a wymiana ich po powrocie do Polski na złotówki jest niekorzystna.

Pozostaje również płacenie na miejscu kartąto rozwiązanie jest zdecydowanie najlepsze. Zwykle kurs, w jakim nasz bank rozliczy transakcje jest lepszy niż ten oferowany przy wymianie waluty. Za kartą przemawia tez fakt, że to jedyna ubezpieczona forma płatności - w razie kradziezy czy zgubienia bank zwykle zwraca za nieautoryzowane transakcje. Poza tym, płacąc kartą każda operacja pojawi się na naszym wyciągu, dzięki czemu łatwo określimy wszystkie wydatki poniesione podczas wakacji.

Euro czy kuny w Chorwacji?

 

Należy pamiętać, że nie wszędzie uda nam się zapłacić kartą i zawsze dobrze mieć trochę obcej waluty w portfelu.

Podsumowując, polecamy mieć przy sobie kartę i większości płatności dokonywać właśnie za jej pomocą. Warto również zabrać ze sobą euro i część z nich wymienić w Chorwacji na miejscową walutę.

 

Zobacz też: Pamiątki z Chorwacji, czyli co przywieźć z urlopu

 
 

 

 


 


Komentáre (14)

2018-05-19 14:08
Mam kartę płatniczą w EURO.Czy płatność taką kartą będzie bardziej korzystna niż płatność kartą w PLN?Czy korzyści z płatności kartą w EURO będą podobne jak wymiana Euro na Kuny miejscu w Chorwacji?
Zzzz
2018-03-06 10:02
ja wymieniam zawsze online na dobrykantor.pl
Maciej
2018-03-06 10:02
ja wymieniam zawsze online na dobrykantor.pl
Maciej
2016-09-07 19:03
pojęcie o finansach ma tu tylko "pallotta"......DZIĘKI !!!!!!!!!!!!!!! ....jak możesz to się odezwij krzrog1@wp.pl
KRISSS
2016-08-22 22:29
na korzysc platnosci kunami ..(przy 200zl to analogicznie roznica 10zl)Zatem staramy sie oszacowac nasze potrzeby, kupujemy euro w polsce, kuny w miare potrzeby na miejscu w chorwacji, gdy euro sie skonczy placimy karta ..
raffaelo
2016-08-22 22:27
Obliczylem i porownalem empirycznie (juz po zakiegowaniu platnosci przez bank i doliczeniu prowizji), kupujac po srednim kursie euro w Polsce oraz kuny w Chorwacji za euro do platnosci karta to przy wartosci platnosci 100PLN jest roznica 5zl
raffaelo
2016-07-11 12:56
Lepiej nie płacić euro na miejscu. Szczególnie w małych punktach kurs bywa bardzo niekorzystny.
Iwona Psut
2015-09-22 22:34
Uważam, że najlepiej kupic EUR przez Internet. Ja tak właśnie dokonuję formowych transakcji przez platformę Amronet i powiem Wam, że sporo taniej wychodzi, do każdego banku można później przelać pieniądze.
Adela
2015-06-13 17:51
Do admina: Ograniczenie treści komentarza do 250 znaków naprawdę nie zachęca do wpisywania komentarzy :(
pallotta
2015-06-13 17:50
Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zatem wg mnie kupno po rozsądnym kursie euro w Polsce i wymiana ich na kuny w Chorwacji.
pallotta
2015-06-13 17:50
Jeśli zapłacimy kartą w kunach to nasz bank przeliczy kuny na euro i euro na złotówki, doliczając sobie podwójny koszt przewalutowania transakcji (to z doświadczenia).
pallotta
2015-06-13 17:49
Jeśli wiec koszt zakupów w Chorwacji będzie zapłacony kartą w Euro to zapłacimy bankowi koszt przewalutowania z euro na złotówki ze stosowną prowizją dla banku.
pallotta
2015-06-13 17:48
Ja nie skłaniałbym się zbytnio do korzystania z karty w Chorwacji. Większość kart wydawanych w polskich bankach rozliczana jest w euro.
pallotta
2014-07-09 09:43
Ja zawsze wymieniam pieniądze w kantorze w hotelu.Kursy tam są dobre i szybko można wymienić pieniądze.Czasami sprawdzam w sieci, najczęściej na porównywarce kantorów http://strefawalut.pl jakie kursy aktualnie obowiązują.
090
 
 

Zobacz podobne

Co załatwić przed wyjazdem zagranicę? [INFOGRAFIKA]

Co załatwić przed wyjazdem zagranicę? [INFOGRAFIKA]

Z zagranicznym wyjazdem wiąże się wiele przygotowań, bieganiny i stresu. Nasza lista szybko przypomni, co jeszcze powinieneś załatwić.

Urlop w namiocie, czyli co zabrać na biwak

Urlop w namiocie, czyli co zabrać na biwak

Aby biwak był przyjemnym i pozbawionym stresu odpoczynkiem, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Co więc zabrać ze sobą?

Mowa gestów – jakich zachowań unikać w Europie?

Mowa gestów – jakich zachowań unikać w Europie?

Kilka słów o tym, jakich gestów i zachowań unikać podczas zagranicznych podróży, by niepotrzebnie nie ściągnąć na siebie kłopotów.

Jaką walutę zabrać do Bułgarii?

Jaką walutę zabrać do Bułgarii?

Jaką walutę zabrać do Bułgarii? Która forma płatności będzie najkorzystniejsza? Te pytania często zadają sobie podróżujący nad czarnomorskie wybrzeże.

Albańskie leki

Euro czy leki? Jaka waluta w Albanii?

Podpowiadamy, jaka forma płatności w Albanii, ciepłym i nieco zapomnianym kraju Europy, będzie najkorzystniejsza.

Aplikacje na wakacje

Aplikacje na wakacje

To, że wszelkie mapy i przewodniki odchodzą do lamusa, nie jest żadną tajemnicą. Nowoczesna technika oferuje turystom dużo łatwiejsze rozwiązania.

Obalamy mity. Ceny pobytu na Słowacji.

Obalamy mity: Ceny pobytu na Słowacji.

Słowacja uchodzi za kraj wysokich cen. Udowodnimy, że pobyt u naszych południowych sąsiadów wcale nie musi wiązać się z utratą dużej gotówki.

autostrady w chorwacji jpg

Autostrady w Chorwacji

Chorwackie autostrady to z pewnością najlepszy sposób na przemieszczanie się po tym kraju.

 

Nowości w przewodniku

Trendy w turystyce – wakacje 18  i z dziećmi

Trendy w turystyce – wakacje 18+ i z dziećmi

Ostatnio na popularności zyskują hotele tylko dla dorosłych, ale też w zupełnej opozycji do nich – wypoczynek dedykowany rodzinom z dziećmi.

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Przystanek Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur

Miasto chlubi się bogatą historią, wspaniałymi walorami przyrodniczymi i niezwykłymi atrakcjami. A na dodatek jest idealną bazą wypadową dla regionu.

Co nas skłania do podróżowania?

Co nas skłania do podróżowania? [INFOGRAFIKA]

Garść liczb dla zobrazowania, co nas skłania do podróżowania.

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Pomysł na weekend: lubelski trójkąt turystyczny

Lubelski trójkąt turystyczny to gotowy plan na relaksujący weekend w pięknym otoczeniu – jedno miasto na każdy dzień.

Trwa ładowanie danych
Prebieha vyhľadávanie